wtorek, 8 listopada 2011

Skalniaki
Kamienie i byliny bez większych nakładów pracy stworzą atrakcyjny, bliski naturze krajobraz. Właściwie wykonany i obsadzony skalniak jest jedną z najmniej wymagających części ogrodu.

Naturalny krajobraz w ogrodzie

Skalniaki miewają różne formy: mogą mieć kształt geometrycznt=y albo naturalny, który stwarza wrażenie krajobrazu górskiego. Można wykorzystać istniejące zbocze, usypać niewyskoki pagórek albo stworzyc płaską rabatę z otoczaków, na kgórej byliny utworzą krajobraz o charakterze alpejskim.
   Typowymi elementami skalnego ogórdka są kamienie, a wygląd sklaniaka zależy w dużym stopniu od  materiału i jego ułożenia. Łupki, granity, bazalty czy tufy wulkaniczne - można kupić w kamieniołomach oraz w sużych sklepach ogrodniczych.
Kiedy wybierzemy któryź z nich, musimy się trzymać podjętej decyzji i stosować jeden typ kamienia.
   Wielkość kamieni musi być dopasowana do wielkości całej rabaty. Duże odłamki skął dobrze wyglądają w rozległych , przestrzennch ogrodach, a zupełnie nie pasują do małych działek przy domach szeregowych. Również dobór roślin zależy częściowo od wyboru kamieni. Kamienie wapienne trzeba połączyć z florą lubiącą podłoże wapienne, natomiast na starych skałach magmowych z dużą zawartością krzemionki lepiej rosną te rośliny, które woląpodłoże kwaśne.
Zakładanie skalniaka
Skalniak najlepiej zlokalizować w słonecznym miejsxu o wystawie południowej, południowo-zachodniej, lub zachodniej. Trzeba ułożyć warstwami duże bloki skał, żwir i kamienie. Lepiej układać je raczej płasko, niż usypywać górkę.
Wysokość pagórka nie moze przekraczać 1/3 średnicy podstawy.
Przysypuje się je 10-20 centymetrową warstwa słabej gleby i układa w niej ozdobne, wyjątkowo atrakcyjne kamienie.
   Jeśli decydujemy się na założenie płaskiej rabaty żwirowej, trzeba wykopać glebę na głębokość około 40-50 cm. Aby zwiększyć przepuszczalność podłoża, układa się na spodzie 20-30 cm warstwę drenażową ze żwiru i tłucznia. Przysypuje się ją 30-40cm słabej ziemi, a na niej układa się kamienie różnej wielkości, które nadają charakter całej kompozycji.
   Układając kamienie najlepiej wzorować sięna przyrodzie. Lepiej ułożych ich za mało niż za dużo.
Nie należy też mieszać zbyt wielu rodzajów skał.
Kamienie powinny pewnie tkwić w gurncie, najszersza strona każdego z nich pownna leżeć płasko a nawet lekkim skosem wrzynac się w zbocze.
Warto wkopać 1\3 kamienia w zbocze.
Najlepiej przygotowac podłoże skalniaka jesienią, a obsadzić je wiosną. Jesli ktoś chce założyć rabatę jesienią, powinien zrobić to możliwie wcześnie, na przykład w końcu września, żeby rosliny zdążyły zakorzenić się przed pierwszymi mrozami. 
Dążymy do uzyskania efektu zróżńicowania.
Na skalniaku najlepiej wyglądają niskie bylin, któe nie wyrastająpowyżej 10--20 cm.
Przy wyborze roślin trzeba zwracać uwagę na czas kwitnienia i tak dobrać gatunki, zeby o każdej porze kwitły tu jakieś kwiaty.Kolor już wczesną wiosną zapewnią rośliny cebylkowe, na przykład tulipany albo niskie narcyzy.
Wiosną kwitnie też wiele roślin tworzących poduszki, na przykład płomyk szydlasty.
W lecie rozświetlają rabatę kwiaty dzwonków i goździkó, a szarotki i goryczki cieszą oko do późnej jesieni. Naturalny charakter skalnego ogrodu. Naturalny charakter skalnego ogrodu w szczególny sposób podkreślają niskie trawy.
Warto też posadzić karłowe krzewy. Tam gdzie większe kamienie dają trochę cienia, dobrze czują się nawet paprocie.

Brak komentarzy: