Zabiegi pielęgnacyjne gleby
Ściółkowanie, zarówno organiczne i nieorganiczne podłoża, zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wody z podłoża i pomaga utrzymać w miarę stałą temperaturę gleby.
Ściółkowanie kojarzono do tej pory raczej z ekologicznymi metodami uprawy roślin.
Dziś prawie każdy ogrodnik -amator zna zalety ściółkowania i z powodzeniem stosuje w swoim ogrodzie ten rodzaj powierzchniowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Co dokładnie oznacza to określenie ? Chodzi tu o przykrywanie powierzchni gleby cienką warstwą materiału organicznego, na przykład skoszoną trawą, sianem ,zmieloną korą lub dobrze przerobionym kompostem.
Również materiały nieorganiczne, jak grys czy żwir, używane są do ściółkowania gównie jako element dekoracyjny.
W ogrodzie warzywnym często stosuje się okrywanie folią plastikową.
Ściółkowanie, zarówno organiczne jak i nieorganiczne, zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wody z podłoża i pomaga utrzymać w miarę stałą temperaturę gleby, ogrzewając ją zimą i chłodząc latem.
Wyłożona ściółka blokuje ponadto dostęp światła do powierzchni gleby, dzięki czemu skutecznie ograniczamy kiełkowanie i rozwój chwastów.
Zasady ściółkowania
Zanim rozłożymy materiał na ściółkę, musimy dobrze przygotować podłoże. Ważne jest, aby dokładnie usunąć wszystkie chwasty, bowiem w przeciwnym razie będą one wykorzystywać ściółkę do dalszego wzrostu.
Luźny materiał rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni, tworząc warstwę grubości około 10 -15 cm.
Pamiętajmy aby nie przykrywać gleby zmarzniętej, ponieważ ściółka ma właściwości izolacyjne i podłoże wolniej będzie rozmarzać.Najlepszą porą na ściółkowanie jest koniec wiosny, gdy gleba dostatecznie się nagrzeje.
Zmielona kora jest bardzo użyteczna, szczególnie w miejscach, gdzie rosną krzewy.
Żwir lub grys wysypuje się najczęściej na rabatach z ozdobnymi roślinami. Materiał te jest nie tylko elementem dekoracji ogrodowej, zapobiega również wyrastaniu chwastów i chroni glebę przed wysuszaniem.
Najczęściej używane materiały na ściółkę organiczną:
grys gruboziarnisty, trociny,suche listowie, wióry drzewne, zmielona kora, siano, słoma, kompost,skoszona trawa, wełna drzewna.
Grubość warstwy ściółki zależy od użytego materiału. Pod krzewami można wyłożyć 20 cm warstwę zmielonej kory lub suchego listowia. Jeśli zamierzamy użyć skoszonej trawy, musimy ją najpierw wysuszyć.
Świeża trawa rozłożona w grubej warstwie na ziemi zacznie szybko gnić i może doprowadzić do wystąpienia chorób i szkodników.
Zmielona kora doskonale nadaje się również do wysypywania ogrodowych przejść i alejek, tworząc miękkie i przyjemne podłoże. Kora rozkłada się dosyć wolno, dlatego taką ściółkę należy odnawiać co trzy lata.
Słoma rozkłada się bardzo wolno, dlatego stanowi, obok plastikowej folii, idealny materiał do ściółkowania gatunków warzyw, których uprawa trwa długo i wymaga dostatecznej ilości wody w glebie.
Folia powoduje wzrost temperatury gleby i wolniejszy rozkład składników organicznych znajdujących się w podłożu. Ponadto skutecznie zapobiega kiełkowaniu chwastów.
Stankonar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz